wtorek, 8 października 2024

Projekt „Matematyka, Sztuka i Kreatywność”

 


 

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim, interdyscyplinarnym projekcie „Dzień Matematyki - Matematyka, Sztuka i Kreatywność”, który został przygotowany przez Natalię Lasek - nauczycielkę matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej  im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce, członkinię Koła Wielkopolskiego SNM oraz grupy SuperbelfrzyRP.

Projekt łączy naukę matematyki z elementami sztuki, kreatywnego myślenia i współpracy zespołowej. Skierowany jest głównie do szkół podstawowych z całej Polski i jest całkowicie bezpłatny dla uczestników. To doskonała okazja, aby uczniowie spojrzeli na matematykę z innej perspektywy i odkryli, jak fascynujące mogą być jej zastosowania w różnych dziedzinach życia.

 

Cel projektu

Celem projektu jest rozwijanie umiejętności matematycznych uczniów w sposób kreatywny
i innowacyjny poprzez łączenie matematyki ze sztuką, muzyką, technologią i innymi obszarami nauki. W trakcie realizacji zadań, uczniowie będą mieli okazję rozwijać swoje talenty artystyczne, myślenie logiczne oraz umiejętność współpracy. Projekt ma r
ównież na celu zainspirowanie nauczycieli do wprowadzenia nowych metod nauczania matematyki i wykorzystania interdyscyplinarnych podejść na lekcjach i zajęciach dodatkowych.

 

Czas trwania projektu

Projekt będzie realizowany w roku szkolnym od września 2024 do marca 2025. W tym okresie szkoły będą miały możliwość wyboru i realizacji 7 z 12 dostępnych zadań projektowych, a ich postępy będą na bieżąco dokumentowane na grupie projektowej na Facebooku.

Link do grupy: TUTAJ

Zasięg projektu

Projekt ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do nauczycieli szkół oraz ich uczniów. Każda szkoła może wyznaczyć koordynatora, który będzie zarządzał realizacją zadań oraz dokumentacją postępów. Nauczyciele będą współpracować w zamkniętej grupie na Facebooku, gdzie będą dzielić się relacjami, materiałami oraz przykładami realizacji zadań.

 

Efekt końcowy projektu

Po zakończeniu projektu powstanie publikacja w formie eBooka, który będzie zawierał wszystkie zadania, które zostały zrealizowane przez uczniów, wraz z dokumentacją fotograficzną i opisami. Ebook ten będzie stanowił zbiór propozycji na zajęcia dodatkowe z matematyki, które łączą tę dziedzinę z innymi obszarami nauki i sztuki. Publikacja będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich uczestników projektu, a także dla innych nauczycieli, którzy chcieliby wprowadzić te pomysły na swoich lekcjach.

 

Jak dołączyć do projektu?

Aby wziąć udział w projekcie, nauczyciele i szkoły mogą zgłaszać się przez dodanie do wyżej wspomnianej grupy projektowej. Po dodaniu otrzymają dostęp do materiałów oraz będą mogli na bieżąco wymieniać się doświadczeniami i dokumentować swoje działania.

 

Zapraszamy! 

Regulamin TUTAJ

Zadania projektowe TUTAJ

piątek, 4 października 2024

Konkurs InstaLogik






W imieniu organizatora zapraszamy uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej do udziału w bezpłatnym konkursie matematyczno-informatycznym InstaLogik.

Więcej informacji: TUTAJ

Kółko logicznego myślenia dla uczniów szkoły podstawowej



W imieniu organizatora zapraszamy uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej na zajęcia Kółka logicznego myślenia, które działa przy Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM (Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej).

Zajęcia nie są odpłatne. Pierwsze spotkanie w poniedziałek 7 października.

Zajęcia odbywają się na platformie MS Teams w poniedziałki o godz. 17:00 oraz 18:15 i trwają 60 minut.

Kółko prowadzi członkini naszego Koła Alicja Gawrońska.

Więcej informacji na stronie: TUTAJ

Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ


wtorek, 1 października 2024

Uczniowie SP nr 3 w Koźminie Wlkp. biorą udział w projekcie MATma2

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. uczestniczą w projekcie MATma2.

30 września wzięli udział w ciekawym wykładzie na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu, który zmotywował ich ich do systematycznej pracy w przygotowaniach do egzaminu. Prowadzący spotkanie Robert Baca zainspirował uczestników, podając przykłady osób, które mimo niepowodzeń osiągnęły sukces. 

Mamy nadzieję, że dla uczniów był to czas cennych doświadczeń. Takie historie są motywujące, pokazując, że wytrwałość i determinacja mogą przynieść wspaniałe rezultaty, nawet w obliczu trudności i niepowodzeń.

Wyjazd do Wrocławia był też okazją do zwiedzenia Ostrowa Tumskiego oraz Panoramy Racławickiej.