czwartek, 15 maja 2025

Konferencja „Matematyka dla wszystkich” w Koźminie Wielkopolskim







Dzisiaj 
w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim, odbyła się konferencja „Matematyka dla wszystkich”.
Wydarzenie zorganizowało Koło Wielkopolskie SNM, w składzie:

  • Alicja Gawrońska – SP nr 3 w Koźminie Wlkp.,

  • Barbara Patoka, Anna Wybierała, Elżbieta Wojtkowiak – SP nr 1 w Koźminie Wlkp.,

  • Maria Szczęsna – SP nr 3 w Gostyniu,

we współpracy z gospodarzem wydarzenia – Szkołą Podstawową nr 3 w Koźminie Wlkp.

W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać inspirującego wykładu Pawła Perekietki i Natalii Walkowskiej pt. Nowy stary sposób na tabliczkę mnożenia”. Prezentacja była połączona z działaniami praktycznymi – uczestnicy mogli sprawdzić swoją skuteczność w mnożeniu z wykorzystaniem żetonów.

Alicja Gawrońska poprowadziła warsztaty Odkrywanie matematyki w przestrzeni miejskiej – wykorzystanie MathCityMap w edukacji szkolnej”. Nauczyciele wcielili się w rolę uczniów, rozwiązując zadania w grupach w ramach cyfrowej klasy. Wykorzystali przy tym miary krawieckie przywiezione przez Pawła Perekietkę z Muzeum Matematyki w Kórniku. Następnie uczestnicy założyli konta w aplikacji MathCityMap i próbowali samodzielnie projektować własne zadania. Na stronie MuMy (Muzeum Matematyki) opublikowane zostały już szczegółowe instrukcje dotyczące korzystania z tej aplikacji.

Ze względu na fakt, że wielu uczestników nie należy jeszcze do SNM, Alicja Gawrońska przybliżyła im działalność Stowarzyszenia oraz Koła Wielkopolskiego, prezentując realizowane inicjatywy i zachęcając do dołączenia do grona członków.

Kilka słów o działalności SP nr 3 – gospodarz konferencji – opowiedziała także dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek.

Nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz matematycznych atrakcji – uczestnicy mieli okazję pobawić się bryłami i zapoznać się z prezentacją układanek 3D z Muzeum Matematyki w Giessen (Niemcy), przygotowaną przez Mateusza Litkę.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że to spotkanie zainspiruje nauczycieli do dalszych poszukiwań ciekawych i nowoczesnych form nauczania matematyki!






         


                        



              


  



             
 

            





wtorek, 13 maja 2025

Konkurs plastyczny „Uśmiechnięte rozmaitości matematyczne”




W imieniu organizatorów Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM zapraszamy do udziału w XV edycji konkursu plastycznego „Uśmiechnięte rozmaitości matematyczne”.

Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych klas 6-8 oraz uczniów szkół średnich. Szczegółowy regulamin, prace laureatów poprzednich edycji konkursu oraz wszelkie niezbędne informacje znaleźć można na stronie internetowej TUTAJ

Prace konkursowe należy zgłaszać do dnia 26 maja 2025 (włącznie).


sobota, 10 maja 2025

Konferencja „Matematyka dla wszystkich”




Przypominamy, że już 15 maja 2025 roku (czwartek) w Szkole Podstawowej nr 3 w Koźminie Wielkopolskim odbędzie się konferencja pod hasłem Matematyka dla wszystkich”.

W wydarzeniu wezmą udział nauczyciele z wielu miejscowości – m.in. z Poznania, Krotoszyna, Gliwic, Jarocina, Lubska czy Sulmierzyc. W związku z tym zmodyfikowano godziny poszczególnych punktów programu, a zakończenie przewidziano na godz. 15:30.

Program konferencji:

🕐 13:00–13:10
Powitanie, wystąpienia gości, sprawy organizacyjne

🧮 13:10–13:30
Paweł Perekietka, Natalia Walkowska – „Nowy stary sposób na tabliczkę mnożenia”

13:30–13:45
Przerwa kawowa

📱 13:45–15:15
Alicja Gawrońska – „Odkrywanie matematyki w przestrzeni miejskiej – wykorzystanie MathCityMap w edukacji szkolnej”

15:15–15:30
Podsumowanie i zakończenie

🎲 Atrakcja dodatkowa:
Prezentacja układanek 3D z Muzeum Matematyki w Giessen (Niemcy)przygotowana przez Mateusza Litkę, absolwenta matematyki UAM i pasjonata łamigłówek logicznych. Układanki będzie można obejrzeć przed konferencją oraz w czasie przerwy.

Do zobaczenia w Koźminie Wlkp.!

Opis wykładu/warsztatu


1)     Paweł Perekietka, Natalia Walkowska - „Nowy stary sposób na tabliczkę mnożenia”

Podczas wystąpienia uczestnicy poznają interesujące narzędzie dydaktyczne do nauki arytmetyki, którego autorem był Leon Stodółkiewicz (1845–1913) – nauczyciel szkół powszechnych z okolic Kielc. Ten zapomniany dziś przyrząd pomagał dzieciom zrozumieć zasady mnożenia w sposób poglądowy i angażujący. W prezentacji zostaną wykorzystane przykłady z lekcji pokazowej opublikowanej w grudniu 1905 roku w warszawskim „Dzienniku Powszechnym”. Wykład będzie miał charakter interaktywny – uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć, jak działał ten pomysłowy wynalazek, ale również sami spróbować swoich sił, korzystając z żetonów i papierowej wersji przyrządu.

2)     Alicja Gawrońska - „Odkrywanie matematyki w przestrzeni miejskiej – wykorzystanie MathCityMap w edukacji szkolnej”

Warsztaty skierowane są do nauczycieli, którzy poszukują innowacyjnych i angażujących metod nauczania. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z aplikacją MathCityMap w wersji polskiej – narzędziem umożliwiającym tworzenie i realizację gier miejskich opartych na zadaniach matematycznych.

Prowadzący o sobie

1)     Paweł Perekietka

Redaktor serwisu internetowego Muzeum Matematyki. Pracował jako nauczyciel matematyki i informatyki. W Stowarzyszeniu Nauczycieli Matematyki od 2005 roku.

Jest pasjonatem książek inż. Jeleńskiego o rozrywkach matematycznych. Najbardziej lubi łamigłówki algorytmiczne. Uwielbia wędrówki po lesie oraz wakacyjne rodzinne spacery brzegiem Bałtyku.

Natalia Walkowska

Nauczycielka matematyki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku.


2)     Alicja Gawrońska

Nauczycielka matematyki z wieloletnim doświadczeniem, uczącą w Szkole Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp. oraz prowadząca zajęcia online Kółka Logicznego Myślenia przy Politechnice Białostockiej w ramach współpracy z Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM. 

Pasjonuje się łamigłówkami i fotografią, co łączy z innowacyjnym nauczaniem, inspirując uczniów do logicznego myślenia i osiągania sukcesów w konkursach.

 



czwartek, 8 maja 2025

Konkurs fotograficzny „Matematyka w obiektywie”.

W imieniu organizatora, Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działającego przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej zapraszamy uczniów do udziału w XV edycji konkursu fotograficznego „Matematyka w obiektywie”.

Konkurs jest kierowany do klas 6-8 szkoły podstawowej i młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Regulamin konkursu: TUTAJ  

Praca powinna być zgłoszona elektronicznie do dnia 15.05.2025 r. i wysłana tradycyjną pocztą do dnia 17.05.2025 r.

Proszę pamiętać, że jury konkursowe przy ocenie pracy będzie brało pod uwagę także opis zagadnienia matematycznego przedstawionego na fotografii.