czwartek, 26 czerwca 2025

wtorek, 24 czerwca 2025

Zebranie Zarządu SNM w Bielsku-Białej

 


W dniach 21, 22 czerwca 2025 odbyło się zebranie Zarządu Głównego SNM oraz przewodniczących oddziałów, kół i grup roboczych. Ze względu na dużą odległość z niektórych miast Polski niektórzy przyjechali już w piątek 20 czerwca.

Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowych działań, omówienia funkcjonowania Stowarzyszenia i zaplanowania kolejnych kroków – w tym przyszłorocznej konferencji, która odbędzie się w Białymstoku.

Nie zabrakło również czasu na spacer po urokliwym Bielsku-Białej, rozmowy, wymianę doświadczeń i inspirujące spotkania z matematykami z całej Polski.

Wyjazd do Bielska-Białej był okazją do spotkania z członkinią naszego koła, Marią Haluch-Grądalską i ustalenia formę współpracy.

Alicja Gawrońska uczestniczyła w spotkaniu jako członkini Zarządu Głównego oraz jako przewodnicząca Koła Wielkopolskiego SNM. Działania koła zostały wysoko ocenione przez uczestników zebrania, co motywujące do dalszej pracy.












Współpraca z Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM

 

W roku akademickim 2024/2025 przy Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM (Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej) działało Kółko logicznego myślenia. Zajęcia odbywały się w trzech grupach online na platformie MS Teams i trwały 60 minut. Uczestniczyli w nich uczniowie w całej Polski. Zajęcia prowadziła  Alicja Gawrońska (SP nr 3 w Koźminie Wlkp.).

Podczas finału konkursu Internetowa Liga Łamigłówkowa, który odbył się 29 maja zostało wręczone podziękowanie dla Alicji Gawrońskiej za długoletnią pracę z uczniami.

Członkowie naszego Koła brali współudział w przygotowaniu zadań do IX edycji konkursu „Internetowa Liga Łamigłówkowa” organizowanego przez SIGNUM. Zostały one wykorzystane podczas części online konkursu. Natomiast zadania na finał konkursu zostały opracowane przez pracowników Politechniki Białostockiej.

Podziękowania otrzymali:

·       Barbara Patoka (SP nr 1 w Koźminie Wlkp.)

·       Elżbieta Wojtkowiak (SP nr 1 w Koźminie Wlkp.)

·       Alicja Gawrońska (SP nr 3 w Koźminie Wlkp.)

·       Maria Szczęsna (SP nr 3 w Gostyniu).

Zostały one wręczone podczas finału konkursu obecnym nauczycielom, a dla Barbary Patoka przekazane.

Ponadto Alicja Gawrońska i Barbara Patoka brały udział w pracach jury konkursu matematyczno-fotograficznym „Matematyka w obiektywie”.

Cieszymy się ze współpracy z SIGNUM i liczymy na jej kontynuację w przyszłości.






czwartek, 12 czerwca 2025

Nowy Zarząd Koła Wielkopolskiego SNM

 




9 czerwca 2025 roku odbyło się zebranie online Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Koła Wielkopolskiego SNM. 

Podczas spotkania podsumowano działalność Koła w latach 2022–2025.

Zwrócono uwagę na owocną współpracę z Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, w ramach organizacji ogólnopolskiego konkursu „Internetowa Liga Łamigłówkowa”, a także na inne inicjatywy, takie jak konkursy matematyczne – w tym ogólnopolski z okazji Dnia Liczby Pi oraz konkursy powiatowe.

Z radością odnotowano, że w tym roku udało się zorganizować regionalną konferencję „Matematyka dla wszystkich”. Cieszy również rosnąca liczba osób prowadzących warsztaty i spotkania online, dzielących się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Nawiązano również współpracę z Muzeum Matematyki MuMa w Kórniku.

W wyniku przeprowadzonych wyborów ustalono nowy skład Zarządu Koła na lata 2025–2028:

  1. mgr Alicja Gawrońska – przewodnicząca

  2. mgr Maria Haluch-Grądalska – zastępca przewodniczącej

  3. mgr Barbara Patoka – sekretarz

  4. mgr Elżbieta Wojtkowiak – członek

  5. mgr Anna Wybierała – członek

  6. mgr Maria Szczęsna – członek

Zaplanowano kierunki działań Koła na najbliższy okres. Postanowiono kontynuować współpracę z Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM przy konkursie „Internetowa Liga Łamigłówkowa” oraz z MuMa przy tworzeniu matematycznych ścieżek edukacyjnych.

Osoby chętne do współpracy zapraszamy do kontaktu z Zarządem Koła.

Serdecznie dziękujemy dotychczasowemu zarządowi za zaangażowanie i życzymy nowemu zespołowi wielu owocnych inicjatyw!


niedziela, 8 czerwca 2025

„I Ty możesz zostać Pitagorasem” – młodzież gminy Koźmin Wlkp. z pasją do matematyki

 


Z inicjatywy nauczycieli matematyki, będących członkami naszego Koła, uczących w Szkole Podstawowej nr 1 w Koźminie Wielkopolskim 28 maja 2025 r. odbyła się II edycja Gminnego Konkursu Matematycznego „I Ty możesz zostać Pitagorasem”, adresowanego do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Konkurs został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 1 w Koźminie Wlkp. i miał na celu nie tylko wyłonienie młodych talentów matematycznych, ale przede wszystkim popularyzację królowej nauk oraz rozwijanie umiejętności logicznego myślenia.

Uczniowie reprezentujący sześć szkół podstawowych gminy zmagali się z testem wielokrotnego wyboru, którego pytania nie wykraczały poza standardowy zakres materiału, ale wymagały kreatywności, sprytu i spostrzegawczości. Taka formuła, jak zgodnie podkreślali opiekunowie, pozwoliła dostrzec matematyczne myślenie w działaniu, a nie tylko opanowanie procedur.

Zmagania konkursowe przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych – dla uczniów klas siódmych i ósmych. Jury przyznało nagrody za trzy najlepsze wyniki w każdej grupie. Poziom uczestników był imponujący, co świadczy o zaangażowaniu nauczycieli i chęci uczniów do rozwijania pasji matematycznych.

Wyniki konkursu:

Kategoria klas 7:
🥇 Adam Staniek (uczeń SP nr 1 Koźmin Wlkp.)
🥈 Iga Jarus (uczennica SP nr 1 Koźmin Wlkp.)
🥉 Klaudia Gruszka (uczennica SP Stara Obra)

Kategoria klas 8:
🥇 Grzegorz Ulka (uczeń SP nr 3 Koźmin Wlkp.)
🥈 Franciszek Waściński (uczeń SP Borzęciczki)
🥉 Klaudia Talaga (uczennica SP Borzęcice)

Nagrody dla laureatów zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., za co organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Wydarzenie stanowi przykład dobrej praktyki dydaktycznej, którą warto wdrażać lokalnie i regionalnie. Konkurs pozwolił uczniom nie tylko sprawdzić swoje umiejętności, ale też doświadczyć radości z rozwiązywania nieszablonowych zadań. Dla nauczycieli była to okazja do wymiany doświadczeń i wspólnego budowania środowiska sprzyjającego matematycznemu rozwojowi uczniów.

B. Patoka, E. Wojtkowiak, A. Wybierała









Matematyka w wydaniu logicznym – konkurs „Mistrz Logicznego Myślenia”

 


7 maja 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Koźminie Wielkopolskim odbyła się IV edycja Gminnego Konkursu Matematycznego „Mistrz Logicznego Myślenia”, skierowanego do uczniów klas 4–6 szkół podstawowych. Organizatorkami wydarzenia były nauczycielki matematyki, członkinie Koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

W konkursie wzięli udział uczniowie z pięciu szkół podstawowych gminy Koźmin Wlkp.: SP nr 1 w Koźminie Wlkp., SP nr 3 w Koźminie Wlkp., SP Borzęcice, SP Mokronos, SP Stara Obra.

Uczestnicy zmierzyli się z zestawem zadań wymagających nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim logicznego rozumowania, spostrzegawczości, sprytu i nieszablonowego podejścia do problemów. Konkurs pokazał, że matematyka to nie tylko liczby i rachunki – to także łamigłówki, zagadki i intelektualna zabawa, która rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Komisja konkursowa przyznała tytuły „Mistrza Logicznego Myślenia” w trzech kategoriach wiekowych:

👑 Klasy 4 – Barbara Nabzdyk (uczennica SP nr 1 Koźmin Wlkp.)
👑 Klasy 5 – Patryk Nowak (uczeń SP Stara Obra)
👑 Klasy 6 – Katarzyna Bachorz (uczennica SP nr 1 Koźmin Wlkp.)

Wydarzenie to, stworzone z inicjatywy i pasji członkiń naszego Koła, nie tylko integruje środowisko szkolne wokół matematyki, ale też buduje wśród uczniów pozytywny obraz tej dziedziny jako pełnej wyzwań i satysfakcji. Organizatorzy podkreślają, że konkurs jest równie ważny dla uczniów, jak i nauczycieli – stanowi inspirację, przestrzeń do odkrywania talentów oraz pretekst do rozmowy o matematyce w jej najbardziej twórczym wydaniu.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a nauczycielkom – członkiniom Koła – dziękujemy za wzorową organizację i zaangażowanie. To dzięki takim inicjatywom matematyka rośnie w siłę nie tylko na lekcjach.

B. Patoka, E. Wojtkowiak, A. Wybierała








czwartek, 5 czerwca 2025

Inspiracje na przedwakacyjne lekcje matematyki







Nasza członkini, Agata Józefowicz oraz Barbara Klawitter-Brzezińska podzieliły się z nami swoimi materiałami na ostatnie lekcje matematyki przed wakacjami! 

To doskonałe propozycje na zakończenie roku szkolnego – angażujące, inspirujące i gotowe do wykorzystania na zajęciach.

Zapraszamy do zapoznania się i korzystania z ciekawych materiałów: 

1) TUTAJ

2) TUTAJ

Dziękujemy Agacie i Barbarze za podzielenie się swoją pracą i pomysłowością!

środa, 4 czerwca 2025

Finał konkursu Internetowa Liga Łamigłówkowa


                                   


29 maja na Politechnice Białostockiej odbył się finał konkursu „Internetowa Liga Łamigłówkowa”. Uczestniczyło w nim 36 uczniów z całej Polski m. in. Białegostoku, Krakowa, Krotoszyna, Koźmina Wielkopolskiego, Kostrzynia, Gostynia, Ełku, Ostrołęki, Jarocina
i Mińska Mazowieckiego. Organizatorem konkursu jest Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Była to dziewiąta edycja konkursu, która polegała na rozwiązywaniu zadań – łamigłówek publikowanych
w odstępach tygodniowych na platformie Moodle.  Konkurs trwał trwał kilka miesięcy, od listopada 2024 do kwietnia 2025 roku. Finał konkursu odbywał się w dwóch etapach, bez podziału na klasy: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

Kategoria szkoła podstawowa

Wśród 27 finalistów ze szkoły podstawowej znaleźli się uczniowie województwa wielkopolskiego:

· Blanka Kuzia, Iga Kuzia, Krzysztof Goliński, Tobiasz Pieniężny i Hubert Praczyk -Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.,

·   Iga Jarus - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907
w Koźminie Wlkp.,

·  Michalina Jankowska, Natalia Danielczyk, Tymur Kasyanov, Szymon Mogilnicki, Olaf Wabiński, Miłosz Wabiński, Paweł Nowicki, Mateusz Zagata  - Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu,

·  Konrad Zybała  - Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Jordana w Krotoszynie,

·   Zuzanna Polak - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Rady Europy w Kostrzyniu.

Kategoria szkoła ponadpodstawowa

Wśród 20 finalistów z województwa wielkopolskiego znaleźli się

·    Robert Wojtkowiak - Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Tadeusza Kościuszki
               w Jarocinie,

·  Tymoteusz Błaszczyk - Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu,

· Gabriela Grobelna, Gabriela Gryszka, Kaja Marszałek i Anastazja Poczta - I Liceum ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.

Niektórzy nauczyciele z Koźmina Wlkp.  Gostynia, Krotoszyna wraz z uczniami oraz Robert Wojtkowiak udali się na finał konkursu, w daleką podróż pociągiem. Pierwszy dzień upłynął nam na zwiedzaniu Białegostoku oraz zajęciach na Politechnice Białostockiej. Na Uczniowie  wzięli udział w inspirujących wykładach, a następnie poznaliśmy zasady gry Criss Cross – instruktaż przeprowadziła Justyna Wojtowiak, studentka UAM, która wprowadziła wszystkich nas w świat tej logicznej rozgrywki z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Potem przyszła pora na konkurs, w którym I miejsce zajął Krzysztof Goliński (kategoria szkoła podstawowa) oraz Gabriela Grobelna (kategoria szkoła ponadpodstawowa).  Po południu – chwila relaksu: odwiedziliśmy Akcent Zoo, przeszliśmy się po Parku Różanym i Parku Pałacu Branickich. Na koniec wspólna kolacja i nocleg w akademikach.

W drugim dniu uczniowie przystąpili do konkursu. Większość uczniów zdobyła wymaganą ilość punktów i walczyła o miejsca na podium. Bardzo cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, a w szczególności gratulacje składamy uczniom, którzy znaleźli się w gronie laureatów.

Kategoria szkoła podstawowa

·      I miejsce  -  Tobiasz Pieniężny (SP nr 3 w Koźminie Wlkp.)

·      III miejsce Miłosz Wabiński (SP nr 3 w Gostyniu.).

Kategoria szkoła ponadpodstawowa

·     I miejsce - Robert Wojtkowiak (LO w Jarocinie).

Uczniom życzymy rozwijania swoich zainteresowań oraz kolejnych sukcesów.

Więcej informacji: TUTAJ oraz TUTAJ

                                                                 Tekst: Alicja Gawrońska, Maria Szczęsna, Elżbieta Wojtkowiak

                                                             Foto: Alicja Gawrońska, Justyna Wojtkowiak, Robert Wojtkowiak